Gost oktobarske emisije Radio Ključa je bio dugogodišnji član Bosansko-kanadskog humanitarnog društva, gospodin Ekrem Hotić, inače naš Ključanin, penzioner koji živi na relaciji Kanada – Bosna i Hercegovina. Ekrem se posvetio, već duži niz godina, humanitarnom radu  i pomaganju onima kojima je pomoć zaista potrebna. Članovi udruženja su iz različitih krajeva  Bosne i Hercegovine, a od naših Ključana, pored Ekrema, aktivni su Ismet Handanović, Jusuf Pehadžić i Mirsad Smajić.

Društvo je osnovano 1992. godine od ljudi sa ovih područja koji su emigrirali u Kanadu iz različitih razloga, prije i poslije rata, kao odgovor na agresiju na Bosnu i Hercegovinu, sa sjedištem u Torontu.Članovi su volonteri, a sve što rade, rade iz zadovoljstva i želje da pomognu onima kojima je pomoć potrebna, prevashodno najmlađoj populaciji. Posebnu zahvalnost i ovim putem upućujemo našim sponzorima. Oni znaju ko su, odakle su i ne dozvoljavaju da nas geografska udaljenost i nebriga udalji jedne od drugih. A počeli su 1992. godine organizujući dopremanje različitih roba i proizvoda kontejnerima što je otežavalo proces, a sada se pomoć ogleda uglavnom na uplatama novčanih donacija što je i mnogo lakše.

Svojim dosadašnjim aktivnostima stalno pokazuju da su ljudi od djela i da iza njihovih akcija stoji “vojska” humanista. Navešćemo neke od aktivnosti udruženja iz proteklog perioda:

– Pomoć u liječenju boračke populacije.

– Jednokratne pomoći u liječenju djece, nabavci ortopedskih pomagala, izmještanju djece

na liječenje u Kanadi, pomoć djeci amputircima.

– Pomoć ugroženim porodicama širom Unsko-sanskog kantona i BiH u kontiniuitetu.

– Sponzorstva šehidskoj djeci. Svako dijete ima svog sponzora, a sponzori su uglavnom iz

BiH, različitih nacionalnosti, ali ih ima i iz drugih država.

– Subvencioniranje djece slabijeg imovnog stanja u vidu plaćanja sendviča tokom školske

godine. Novac se uplaćuje školskim kuhinjama preko banke.

– Tokom velikih poplava odmah su priskočili u  pomoć općini Maglaj sa 10.000 CAD.

Nakon toga su, u prvih 7 dana, donirali 54.000 CAD koje su raspodijelili na jednake

dijelove „Merhametu“ i Islamskoj zajednici. Ukupna vrijednost pomoći je iznosila 150.000

CAD za prvih 20 dana, a i kasnije je bilo donacija.

– Pomoć općini Ključ tokom poplave je iznosila 18.000 CAD, od čega je kupljeno 5

plastenika i izvršena sanacija 2 kuće.

– Donacije za gradnju džamija.

– Donacije domovima za stara i iznemogla lica u općini Zenica za hranu i režijske troškove.

– Stipendiranje naprednih studenata.

– Podjela kurbana za Bajram širom BiH.

– Podjela bajramskih paketa za socijalno ugrožene porodice.

– Donacija za gradnju bunara za vodu u Africi.

„Do imena onih kojima je pomoć potrebna dolazimo putem informacija koje dobijamo od JU „Centar za socijalni rad“ Ključ, preporuka radnika i pedagoga škola, kao i preporuka samih građana“, kazuje nam Ekrem.

Rad udruženja se danas ogleda u slijedećim aktivnostima:

– Sponzorstvo (sponzor iz Kanade uplaćuje godišnje 360 CAD za jedno dijete, odnosno 1CAD po jednom danu).

– Uplata sendviča putem školskih kuhinja, po principu jedan sendvič – jedan dan, širom BiH

za 291 učenika u slijedećim školama: OŠ „Bužim“ Bužim, OŠ „Hasan Kikić“ Sanski Most,

OŠ „Solina“ Tuzla, OŠ „Kruščica“ Vitez, OŠ „Ključ“ Ključ, OŠ „Sanica“ Sanica i OŠ

„Velagići“ Velagići.

– Individualne uplate po prioritetima.

– Jednokratna pomoć po potrebi.

„Opstali smo od 1992. godine, jer svaki dolar donacije koji uđe i izađe kao dolar, volonterski se radi, a kad plaćamo potrošni materijal i usluge pokusuramo se i sami plaćamo“, obrazlaže nam naš sugrađanin Ekrem Hotić, jedan od najaktivnijih članova Bosansko-kanadskog humanitarnog društva i najzaslužnijih što ovolika briga i pomoć biva upućena Ključanima. Na prostor naše općine ovo društvo je do sada doniralo preko 1.000.000,00 CAD.

 

Da  bi se efikasnije bilo u radu, društvo je registrovano i u Ključu pod nazivom udruženje “Bosansko – kanadsko humanitarno društvo Ključ” iz Ključa, predstavlja ogranak udruženja iz Toronta, Kanada, a prostor za rad se nalazi u kancelariji Ureda za dijasporu općine Ključ. Predsjednik Skupštine udruženja je gospodin Ekrem Hotić, a predsjednica udruženja gospođica Azra Kujundžić koja obavlja kompletan administrativni i terenski rad, prikuplja podatke, ažurira, komunicira sa porodicama i vrši konačnu realizaciju sredstava do krajnjih korisnika.

Općina Ključ je prepoznala rad ovog udruženja i aktivista te im dodijelila Javno priznanje „Zahvalnicu“ i to licima:

a) Smajić Mirsad iz Ključa, za izuzetan doprinos u humanitarnim aktivnostima i pružanju pomoći bolesnim i socijalno ugroženim građanima općine Ključ,

b) Hotić Ekrem iz Ključa, član „Bosansko-kanadskog humanitarnog društva“, za izuzetan doprinos u humanitarnim aktivnostima na području općine Ključ.

Da su trud i zalaganje prepoznati, ne samo ovog udruženja, nego i svih naših građana koji žive i rade van Bosne i Hercegovine, te koliko nam je stalo do njihovog mišljenja i stava govori i podatak da je Općinski načelnik Rješenjem o uspostavljanju Općinskog razvojnog tima kao operativnog i koordinacionog tijela zaduženog za vođenje participatornog procesa izrade Strategije razvoja općine Ključ 2021-2027. godina, imenovao gospodina Ekrema Hotića, kao predstavnika dijaspore, u ovaj tim.

 

Ključani itekako vide ovaj trud, ganuti su njihovom brigom i nemaju dovoljno hvale da se  ovim ljudima dobre volje i velikog srca oduže i zahvale.

Emisiju možete poslušati na sljedećem linku: https://youtu.be/0e7rgZX_gEU