Udruženje omladinski centar “Kosmos” je uspješno završilo s implementacijom projekta “Upoznaj svoje korijene Vol.2”.  Projekt je podržan od strane Općine Ključ i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona. Veliki broj građana rođenih u Ključu trenutno živi i radi van granica Bosne i Hercegovine. Također, danas već imamo i treću generaciju rođenih u inostranstvu. “Naša namjera kroz realizaciju projekta “Upoznaj svoje korijene, Vol2.”, je da ove grupe povežemo sa njihovim vršnjacima u Ključu kroz edukacije i radionice u kojima bismo ih upoznali sa jezikom, historijom, kulturom, običajima i tradicijom BiH”, ističe Azra Kujundžić, predsjednica UOC “Kosmos” Zamišljeno je i ostvareno, u saradnji sa edukatorima, a želja nam je da, u vremenu pred nama, u svakom periodu kada je u našem Ključu prisutan veliki broj Ključana koji žive širom svijeta, slične projekte zajednički realizujemo. Projekt je podržan i od strane  Ureda za dijasporu Općine Ključ te koordinatora ureda, gdina. Amira Hadžića, a treba napomenuti da je ovo jedna od mjera iz usvojene “Strategije razvoja općine Ključ 2021-2027”, čime Općina Ključ prati  realizaciju svog najznačajnijeg strateškog dokumenta.