Gost “Emisije za dijasporu” bila je Amra Bašagić, učenica generacije Mješovite srednje škole “Profesor Omer Filipović” Ključ. Sa Amrom smo razgovarali ne temu srednjoškolskog obrazovanja, načinu na koji se postiže prosjek 5.0 sve četiri godine, kriterijima za izbor učenika generacije, njenoj budućnosti I budućnosti generacije maturanata  školske 2019/20. godine te njihovim ambicijama za nastavak školovanja.

Naš neprijatelj je neznanje i pasivnost omladine prema svojoj vlastitoj budućnosti, a naš zajednički uspjeh jeste u dobrom i korisnom obrazovanju. Nasuprot podaničkoj svijesti, egoizmu, korupciji, rušenju gađanske etike i kritike, nužnost nam je stvarati ambijent stvaralaštva i zdravog natjecanja, jer vidimo da nam je odgovor došao, na žalost, kroz rušenje sistema vrijednosti, negativne selekcije kadra, obaranje kvaliteta i kriterija.  Oni koji se penju stepenicama uspjeha nikad se ne žale da su ostali bez daha. Ovo sigurno važi za „Učenicu generacije“ školske 2019/2020. godine – Amru Bašagić.

Na žalost, ili sreću, i naša Amra je već od slijedeće akademske godine  – naša dijaspora.

Ovom prilikom upućujemo čestitke svim maturantima, posebno Amri.

Kompletnu emisiju možete poslušati na sljedećem linku: https://youtu.be/rjcPGggzqmc