Preko 350 prijavljenih narednh dana će se povezivati online putem, a sve je to realizirano zahvaljujući podršci HT Eroneta, European Enterprise Network, USAID Projekta “Diaspora Invest”, GIZ-a te regionalnih i lokalnih privrednih komora iz zemlje i okruženja.

Konferenciju su otvorili Vedran Šimunović (INTERA Technology Park), Karin Rau (voditeljica GIZ-ovog projekta “Inovacija i digitalizacija u malim i srednjim preduzećima u BiH”) Tomislav Ruk (izvršini direktorz marketing, prodaju i korisničku podršku – Eronet) i Ambasador SAD-a Eric Nelson. Tom prilikom, ambasador Nelson je poslao snažnu poruku investitorima iz dijaspore.

“Ovo je veliki poslovni događaj i značajna prilika za članove dijaspore BiH da se povežu sa talentom i kompanijama u zemlji. To je događaj koji sa zadovoljstvom promoviram i uživam sudjelovati u njemu. Ove vrste povezivanja mi u Ambasadi SAD-a vidimo kao važne za budućnost BiH”, kazao je u svom video obraćanju Nelson.

“Za moje vrijeme boravka u BiH, shvatio sam da je dijaspora je jedna od najvećih snaga ove zemlje. Naravno, najveća snaga jedne zemlje je talent svojih ljudi. Uvijek me impresionira kada vidimo razvoj talenat ljudi kada napuste zemlju, i odu u zemlje sa snažnom vladavinom prava, u Australiju, Evropu i Ameriku. Sa preko 2 miliona građana BiH u dijaspori, vi ste nevjerovatna sila, u odnosu na 3.5 miliona ljudi koji žive u zemlji. Vidimo snagu dijaspore u makroekonomskom smislu kroz učešće njihovih doznaka u iznosu do 13% BDP-a koje se vraćaju nazad”, poručio je Nelson. Izjavu ambasadora poslušajte na sljedećem linku:

https://youtu.be/sluz8fDuPSk

“Mislimo da postoji još mnogo više što dijaspora može uraditi da pomogne BiH da napreduje, prema sigurnijoj i prosperitetnoj budućnosti, ne samo kroz doznake, već kroz stvarne investicije, investicije u ideje, investicije u mentoring, ohrabrenje predvodnike u poduzetništvu, ta vrsta rasta ekonomije u BiH je toliko važna na njenom putu u budućnost. Podržavamo to nastojanje direktno kroz USAID Diaspora Invest program. Diaspora Invest je pomogao brojnim članovima dijaspore da se vrate u zemlju, pokrenu poslove, stvore poslove za blizu 300 ljudi do danas. Možete biti predvodnici, i pravi modeli, za Bosance, mlade i stare, da prate vaš put ka kreiranju novih poslova. To je nešto što mi u Ambasadi SAD-a podržavamo direktno kroz Diaspora Invest. Diaspora Invest podržava današnju konferenciju, nadam se da će biti produktivna, za mnoge od Vas da se povežete, poduzetnici, i biznisi”, dodao je Nelson.

Konferencija se nastavila sa prezentacijom Armina Alijagića, sada već veteranom tematike pokretanja dijasporskih investicija u zemlji, koji se osvrnuo na različite dobre prakse u drugim zemljama, ali i pozitivne lokalne priče na kojima je radio kroz Biznis centar bh. dijaspore. O postignutim rezultatima i podršci USAID Projekta “Diaspora Invest” preko 100 kompanija pokrenutih dijasporskim investicijama, govorio je rukovodilac Projekta Sanjin Arifagić.

Nakon njegove prezentacije, uslijedila je panel diskusija “Ostanak u inozemstvu ili povratak u rodni kraj?” sa Muriso Obarčaninom, Vernisom Rejhan Ićindić, Sandrom Slijepičevićem, Marinom Mamuzom, a zatim i odvojeni intervjui sa Aidom Ibričević i Sanjom Savić.

Konferencija je okupila brojne poduzetnike, a nastavak ‘dijasporskog ljeta’ čeka nas već u Sarajevu sa konferencijom “Reconnect” 13. augusta, a zatim 27. augusta u Trebinju na Biznis forumu bh. dijaspore. Veći dio aktivnosti i na ovim konferencijama će se realizirati online putem.