Ovog ljeta u Bihaću ”Govorimo naš!”

Ljetna škola maternjega jezika i kulture za mlade iz dijaspore

Grad Bihać u saradnji s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH organizira ljetnu školu maternjega jezika (bosanskoga, hrvatskoga, srpskoga jezika) i kulture „Govorimo naš!“ koja će se održati u Bihaću u terminima od 26. do 30. jula i od 9. do 13. augusta 2021. godine. Svrha ovog projekta jeste promicanje i afirmiranje jezika i kulture Bosne i Hercegovine za mlade ljude iz dijaspore u dobi od 11 do 18 godina. Kroz nastavu polaznici će na zanimljiv i zabavan način, pored učenja jezika, pobliže upoznati kulturu, tradiciju i historiju Bosne i Hercegovine te prirodne ljepote i turističke potencijale grada Bihaća. Škola je potpuno besplatna.

Cilj ljetne škole jeste osposobljavanje polaznika za kvalitetnu i pravilnu upotrebu maternjega (bosanskoga, hrvatskoga i srpskoga) jezika u govorenju, čitanju i pisanju, što će se nastojati postići programom jezičkih kurseva prilagođenih različitim nivoima predznanja i interesa polaznika te kulturološkim predavanjima i radionicama, uz obilazak kulturno-historijskih i prirodnih znamenitosti bihaćke regije. Polaznici će biti podijeljeni u nekoliko grupa u skladu s razinom predznanja, uzrasnoj grupi ili interesu, a nastavnici-voditelji škole te ostali predavači i prezentatori bit će dugogodišnji profesori maternjega jezika i historije. Program je sačinjen iz organiziranih oblika učioničke i terenske nastave, radionice folklora i književnog prevođenja, pisanja glagoljicom, ćirilicom, bosančicom i arebicom, posjete muzeju, srednjovjekovnom zamku i odabranim lokalitetima u Nacionalnom parku ”Una”. Primarna ciljna grupa projekta su mladi pripadnici dijaspore u dobi od 11 do 18 godina.

U okviru pet dana Ljetne škole ”Govorimo naš’!’ bit će izvedeno pedeset školskih sati različitih nastavnih i edukativnih aktivnosti. Trideset sati predviđeno je za edukaciju kroz jezičke i govorne vježbe prilagođene prethodno utvrđenom poznavanju maternjega jezika, odnosno njegove gramatike, pravopisa, pravogovora te pismene i usmene kulture izražavanja, a dvadeset školskih sati predviđeno je za učenje kroz različite edukativno-kulturološke aktivnosti.

Pripreme za prvu ljetnu školu u Bihaću skoro su pri kraju. Pozivamo vas da ovu aktivnost uvrstite u vaš godišnji odmor te odaberete jedan od dva ponuđena termina. Povežite ugodno s korisnim i pritom uživajte u učenju bosanskoga, hrvatskoga, srpskoga jezika kao i prirodnim ljepotama i turističkim potencijalima koje nudi grad Bihać.

Sve aktivnosti će se održavati u skladu s propisanim epidemiološkim mjerama vezanim uz suzbijanje epidemije bolesti Covid-19, a s tim u vezi potencirat će se nastava i popratne aktivnosti na otvorenom. Kako je zainteresiranost građana za navedeni projekat značajna i kako se on realizira u vrijeme godišnjih odmora, bit će moguće osigurati i cjelodnevni hotelski smještaj za polaznike tečaja ili njihovu pratnju uz proširene popratne aktivnosti. Krajnji rok za prijavu je 5. juli 2021. godine, a uskoro će biti postavljen i zvanični link za prijavu s detaljnijim podacima.

„Govorimo naš!“ i uživajmo ovog ljeta u Bihaću!

Ovaj projekat je finansiran iz sredstava obezbjeđenih putem Granta podrške jedinicama lokalne samouprave za implementaciju Politike o saradnji sa iseljeništvom Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.

Preuzeto sa: https://dijaspora.mhrr.gov.ba/ljetna-skola-maternjega-jezika-i-kulture-za-mlade-iz-dijaspore/